A Szövetség választóinak többsége szerint hihető a választások elcsalásáról szóló narratíva

Nagyon tanulságos felmérés látott napvilágot arról, hogy a lakosság mekkora aránya gondolja úgy, hogy a szeptemberi választások elcsalásáról szóló konspirációk igazak lehetnek. Talán az országos adatnál is meglepőbb, hogy a Szövetség választói körében a nagy többség szintén hitelt ad ezeknek az elgondolásoknak.

Az országos szintű adat szerint a lakosság 19 százaléka szerint teljesen hihető a választások elcsalásáról szóló felvetés, 34 százalék szerint inkább hihető, mint nem. Ez így összesen 53 százalék, így a többség reális lehetőségként kezeli, hogy a szeptemberi választások nem lesznek demokratikusak. Ez már önmagában is nagyon aggasztó körülmény.

A pártszimpátia szerinti megoszlás még tovább árnyalja a helyzetet (lásd interaktív grafikonunkat). Két érdekes esetet kell kiemelni. Az egyik, hogy a választási csalásra készülő pártszimpatizánsok aránya nagyon magas a Demokrati esetében. Tekintettel arra, hogy egy liberális-atlantista pártról van szó, ez bizonyos szempontból meglepő.

Viszont, a Demokrati minden jel szerint vesztese lesz a szeptemberi választásoknak. A párt ráadásul hemzseg a radikális retorikát alkalmazó politikusoktól. Jaroslav Naď egyike az ilyen politikusoknak. A minap választások befolyására szolgáló orosz pénzekről tett kijelentést, hétfőn pedig arról beszélt, hogy az egész ellenzék oroszbarát. És ne feledjük, hogy a pártból időközben kiugró Rastislav Káčer is előszeretettel állította be saját politikai elképzelését úgy, mintha annak alternatívája csak Szlovákia megszűnése lehet.

A másik érdekesség a Szövetség ötödik helyezése a listán. És valószínűleg a Szövetség példája világít rá a válsztási csalás elmélete felé hajló emberek indokaira. A Demokratin kívül az első ötben olyan pártok szerepelnek, akiknek választói úgy érzik, hogy az ő véleményüket, világlátásukat a fősodor a perifériára szorította, dezinformációnak állítja be.

Ez az érzés nem alaptalan. Szlovákiában a média csaknem egésze a nyugati fősodor üzeneteit közvetíti, és minden másképp gondolkodó embert (legyen szó békéről, gazdasági célokról, családpolitikáról, külpolitikáról) szélsőségesnek vagy egyenesen hülyének állítják be (vagy egyéb vulgáris jelzővel illetik).

A magyar választók nagy része ezt nem csak Ukrajna kapcsán éli meg, hanem Magyarország megítélése esetében. A szlovák politikusok és a hírszerkesztők nagy része Budapestet Moszkvával vagy Minszkkel említik egy lapon, annak ellenére, hogy ezek az üzenetek messze nem felelnek meg a valóságnak.

Az biztos, hogy a felmérés eredménye a demokratikus intézményekbe vetett bizalomvesztést bizonyítja. Ezért nehezen tehetők felelőssé a 2020 előtti kormányok, bár kétségkívül nagyban hozzájárultak a kialakult helyzethez.

Beágyazható kód
				
					<iframe title="Mennyire hihető a választások elcsalásáról szóló konspiráció" aria-label="Stacked Bars" id="datawrapper-chart-qnV8G" src="https://datawrapper.dwcdn.net/qnV8G/1/" scrolling="no" frameborder="0" style="width: 0; min-width: 100% !important; border: none;" height="359" data-external="1"></iframe><script type="text/javascript">!function(){"use strict";window.addEventListener("message",(function(a){if(void 0!==a.data["datawrapper-height"]){var e=document.querySelectorAll("iframe");for(var t in a.data["datawrapper-height"])for(var r=0;r<e.length;r++)if(e[r].contentWindow===a.source){var i=a.data["datawrapper-height"][t]+"px";e[r].style.height=i}}}))}();
</script>
				
			

Felvistat